Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Wiadomości, Niedziela, 1 października 2023
Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

 

Dziś wiemy, że możemy dożyć ponad 100 lat, ale jak do tego czasu zachować zdrowie i sprawność umysłową?

Aktywność osób starszych, jak się okazuje, nie musi kończyć się na emeryturze. Wystarczy, że odpowiednio wcześnie osoby w wieku powyżej 60. roku życia wdrożą kilka zasad w ramach profilaktyki: stosowanie lekkostrawnej diety, dbanie o kondycję i uprawianie sportu, a także codzienny wysiłek umysłowy i regularne badania profilaktyczne dla seniorów.

Choroby, na które cierpią osoby starsze, bardzo często mają swój początek w wieku średnim. Warto mieć tego świadomość, aby odpowiednio wcześnie wypracować zdrowe nawyki i zadbać o dobrą jakość życia w przyszłości.

Ważna jest profilaktyka, aby zawczasu ograniczyć destrukcyjne czynniki, które wpływają na ten proces i pomóc w przygotowaniu do etapu życia, jakim jest starość. Jeśli umysł nie jest motywowany do pracy, spada liczba synaps – połączeń między neuronami, a to oznacza, że mózg traci swoją sprawność. Aby temu zapobiegać, wystarczy brać udział w kreatywnych zajęciach takich jak nauka tańca, szachy, czy rozwiązywanie krzyżówek - efektem może być może opóźnienie fazy klinicznej Alzheimera. Dlatego zachęcamy do wzięcia udziału w naszej akcji "Krzyżówka dla seniora".

Bardzo ważna dla rozwoju mózgu jest oczywiście dieta lekkostrawna, gdzie podstawą są owoce i warzywa oraz dobre, nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3, które można znaleźć np. w rybach. O sprawny i zdrowy mózg pomoże zadbać też odpowiednia ilość snu. Bezsenność i chroniczne niewyspanie sprzyja rozwojowi choroby Alzheimera i stopniowej degeneracji neuronów. W naszej Przychodni Rejonowej w Bychawie konsultacji dietetycznych oraz wskazówek z zakresu prawidłowego stylu życia udziela dietetyk Pai Ola - zapraszamy do skorzystania z bezpłatnych porad. 

 

Przypomnijmy, że osoby po 60. r. ż. systematycznie powinny wykonywać badania profilaktyczne:

Co 3 miesiące wskazane jest kontrolne badanie ciśnienia tętniczego.

Raz w roku należy wykonać komplet podstawowych badań, które obejmują: poziom glukozy, poziom cholesterolu (LDL, HDL) i trójglicerydów, EKG, USG jamy brzusznej, wzrok w kierunku jaskry i zaćmy, słuch. 3.

Raz na 5 lat profilaktycznie wykonuje się: kolonoskopię, badanie kału na obecność krwi utajonej, RTG klatki piersiowej, gęstość kości (densytometria), stan prostaty i odbytu, badanie ginekologiczne.

 

Dodatkowo dla osób starszych SPZOZ w Bychawie utworzył Zakład Opiekuńczo-Leczniczy (ZOL). Jest to wyspecjalizowana placówka lecznicza i rehabilitacyjna dla osób w podeszłym wieku, na wózkach inwalidzkich, leżących oraz cierpiących na przewlekłe i uciążliwe choroby, które wymagają całodobowej i stałej opieki lekarskiej oraz pielęgniarskiej. Głównym zadaniem tej placówki jest podjęcie działań oraz udzielanie świadczeń dla pacjenta, które mają na celu usprawnienie jego funkcjonowania, naukę samoopieki oraz w miarę możliwości, umożliwią mu powrót do domu. W naszej placówce świadczenia udzielane są przez sztab medyczny, w tym lekarza, pielęgniarki, opiekunów medycznych, psychologa, terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutę oraz dietetyka.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych składamy serdeczne życzenia długich lat życia w dobrym zdrowiu. Niech omijają Państwa wszelkie troski i aby każdy dzień dostarczał  wiele radości i zadowolenia. Życzymy spełniania marzeń, rozwijania pasji i zainteresowań, które niezaprzeczalnie przedłużają młodość oraz nieustającej energii do działania i osiągania kolejnych celów i pięknych planów na przyszłość.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem