Światowy Dzień Serca

Wiadomości, Piątek, 29 września 2023
Światowy Dzień Serca

 

Światowy Dzień Serca to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia, zainicjonowane przez World Heart Federation.

 

Serce jest najciężej pracującym mięśniem wielkości zaciśniętej pięści umieszczony w klatce piersiowej za mostkiem. Nigdy nie odpoczywa. Jego funkcją jest pompowanie krwi aby dostarczyć narządom i tkankom nie tylko tlen, ale również substancje odżywcze, hormony. Krew od serca odprowadzana jest tętnicami a do serca wraca żyłami. Cofaniu się krwi w żyłach i umożliwieniu jej przepływu tylko w kierunku serca zapobiegają zastawki. Tak w wielkim uproszczeniu i skrócie funkcjonuje nasz układ krążenia.

Kondycję naszego układu sercowo-naczyniowego możemy ocenić na podstawie wartości ciśnienia tętniczego oraz pulsu. Tętno (puls) jest to liczba uderzeń serca na minutę i powinna mieścić się w przedziale 60 – 100 uderzeń na minutę, przeciętnie 70 -75 uderzeń/minutę. Ciśnienie krwi to siła z jaką krew napiera na ściany tętnic w czasie skurczu serca a wartości prawidłowe mieszczą się w przedziale 120-129 mmHg / 80-84 mmHg.

Złej pracy układu krążenia sprzyja prowadzenie niezdrowego, niehigienicznego stylu życia. Kilka uwag jak postępować, aby serce było zdrowe:

 

Jedz warzywa!

Podstawą zdrowej diety dla serca są duże ilości warzyw - w trosce o serce warto dodatkowo zadbać, aby w naszym jadłospisie znalazło się sporo warzyw zielonych. Obfitują one w sterole i stanole roślinne obniżające wchłanianie tzw. ,,złego cholesterolu” (LDL) w jelitach. Śmiało sięgaj zwłaszcza po brukselkę, awokado, brokuły czy botwinkę. Zawierają one - poza wspomnianymi substancjami - potas, który obniża ciśnienie krwi. Dodatkowo nasz jadłospis musi zawierać tłuszcze. Kluczowe jest jednak, aby były to wielonasycone kwasy tłuszczowe omega-3. To one regulują poziom cholesterolu, a także pobudzają krążenie i obniżają krzepliwość, co ułatwia obieg krwi w układzie krwionośnym.Kwasy tłuszczowe omega-3 znajdziesz głównie w:

  • tłustych rybach morskich (tuńczyk, makrela, śledź, łosoś);
  • oleju rzepakowym (możesz dodawać go do sałatek lub używać do smażenia);
  • oliwie z oliwek oraz oleju lnianym, które warto spożywać na zimno (w sałatkach, na kanapkach).
  • orzechach włoskich;
  • siemieniu lnianym;
  • nasionach chia.

 

Wysypiaj się, ale… nie śpij za długo

Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu. Utarło się, że dorosły człowiek powinien przesypiać 8 godzin dziennie. Według badań Centrum Chirurgii serca w Atenach to zalecenie jest tylko częściowo prawdziwe. Negatywny wpływ na serce ma zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu. Przesypianie mniej niż 6 godzin na dobę powoduje wzrost ryzyka chorób układu krążenia o 11%, natomiast regularne przesypianie powyżej 8 godzin w ciągu doby podnosi to ryzyko do aż 33%.

 

Kontroluj stres

Stres prowadzi do wzmożonej produkcji tzw. katecholamin. To organiczne związki chemiczne, które podnoszą ciśnienie krwi, przyspieszają akcję serca oraz wywołują skurcze naczyń wieńcowych. Działają w sposób, który przeciąża serce i przyczynia się do jego nadmiernej eksploatacji, co zwiększa ryzyko zawału. Dodatkowo stres stymuluje wydzielanie homocysteiny, co sprzyja gromadzeniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i zwiększa ryzyko miażdżycy

 

Dbaj o higienę jamy ustnej

Codziennie czyść zęby szczoteczką i nicią dentystyczną, by zapobiec próchnicy. Bakterie zaangażowane w jej rozwój mogą przenikać do krwiobiegu i zwiększać ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

 

Ruszaj się

Uprawiając sport minimum 2,5 godziny tygodniowo, zmniejszysz ryzyko chorób układu krążenia o 14%. Ruch wpływa zbawiennie na organizm: obniża ciśnienie, pomaga zredukować poziom cholesterolu oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pozwala rozładować stres, wyciszając organizm i zapobiegając nagłym skokom ciśnienia.

 Postaw na sport! Z myślą o kondycji serca warto wybrać taki rodzaj aktywności, który umożliwia jednostajny i cykliczny wysiłek. Dobrze sprawdzi się jazda na rowerze, pływanie, joga, nordic walking, jogging (ale bez forsowania tempa). Na układ krążenia pozytywnie wpływa także trening interwałowy, w którym przeplata się intensywne i lekkie ćwiczenia (np. sprint z marszem).

 

Nie lekceważ infekcji

Jeśli jesteś chory, przeziębiony - zadbaj o to, by całkowicie wyleczyć infekcję. Jak już wspomnieliśmy przy okazji poprzedniego punktu, drobnoustroje mogą migrować z innych narządów do układu sercowo-naczyniowego, przyczyniając się do chorób serca. Szczególnie szkodliwe dla tego narządu są infekcje wywołane przez paciorkowce, np. zapalenie migdałków czy płuc. Takie schorzenia powinny być leczone antybiotykami.

 

Uśmiechnij się!

,,Don’t worry, be happy” - kardiolodzy podczas spotkań, sympozjów, czy konferencji bardzo często rozmawiają o znaczeniu dobrego samopoczucia na serce, co ogranicza choroby układu krążenia. Wnioski naukowe kardiologów były następujące: pozytywne emocje, empatia, otwartość na innych chronią przed zachorowaniem. Natomiast złość, depresja, izolowanie się od innych osób to czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej. Negatywnych emocji powinni unikać zwłaszcza ci, którzy już cierpią na problemy z sercem. Spośród różnych czynników mogących wywołać powtórny zawał (styl życia, używki etc.) złość ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko poważnych dolegliwości sercowych.

 

Aby spełnić oczekiwania mieszkańców Bychawy i ościennych gmin przy SPZOZ w Bychawie działa Poradnia Kardiologiczna. Tutaj oprócz wizyty u kardiologa można wykonać podstawowe, nieinwazyjne badania kardiologiczne:

  1. EKG  - badanie to pomaga w wykryciu zaburzeń rytmu i przewodzenia oraz niedokrwienia serca, a także częstoskurczu czy migotania przedsionków.
  2. EKG metodą Holtera monitoruje pracę serca przez 24 godziny, prze co może wykryć choroby serca zagrażające zdrowiu i życiu. Badanie jest pomocne w diagnostyce zaburzeń rytmu serca, uszkodzeń mięśnia sercowego, bloków przedsionkowo-komorowych i innych zmian w funkcjonowaniu mięśnia sercowego.
  3. Holter ciśnieniowy to nieinwazyjne badanie, pozwalające na dokładną ocenę wartości ciśnienia u pacjenta. Dzięki temu możliwe jest postawienie konkretnej diagnozy. Nie ma możliwości pomyłek, ponieważ aparat wykonuje wiele pomiarów, a więc uzyskane wartości są wiarygodne. Holter ciśnieniowy jest zalecany, gdy chcemy sprawdzić skuteczność przeprowadzanego leczenia farmakologicznego.
  4. Echo serca (inaczej echokardiografia), czyli badanie obrazowe serca. Pozwala ocenić budowę i działanie zastawek serca, dokonać pomiaru wielkości i pracy komór serca oraz zdiagnozować wady serca i nowotwory mięśnia sercowego. Badanie wykrywa także obecność płynu w worku osierdziowym.
  5. Próba wysiłkowa - bada czynność elektryczną serca podczas wysiłku. Jest niezwykle przydatne, gdy trzeba ustalić przyczyny zaburzeń rytmu serca. Pozwala określić rokowania u chorych po zawale serca czy po zabiegach na tętnicach wieńcowych, a także poznać rodzaj wysiłku fizycznego, na jaki chory na serce może sobie pozwolić w codziennym życiu.

Serdecznie zapraszamy do naszych usług w ramach Poradni Kardiologicznej!

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem