SPZOZ w Bychawie pokazuje dlaczego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna

Wiadomości, Środa, 3 maja 2023
SPZOZ w Bychawie pokazuje dlaczego pierwsza pomoc przedmedyczna jest tak ważna

 

Warto pamiętać, że w nagłych wypadkach liczy się każda sekunda. Każda kolejna minuta nieudzielenia pierwszej pomocy osobie rannej lub nieprzytomnej zmniejsza jej szanse na przeżycie. Oczekiwanie na przybycie pogotowia ratunkowego może trwać nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, a zatrzymania akcji serca wiąże się z brakiem dopływu tlenu do mózgu co sprawia, że już po ok. 4 minutach tkanki mózgu zaczynają obumierać i dochodzi do nieodwracalnych zmian w jego funkcjonowaniu.

 

Wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy to podstawa, którą powinien posiadać każdy z nas, zarówno dorosły człowiek, młodzież,  jak i dziecko.

 

Z sytuacją zagrożenia życia i zdrowia możemy spotkać się niemal wszędzie: w domu, na ulicy, w restauracji, sklepie, parku lub w przypadku wypadku drogowego. Dzięki praktycznej wiedzy z zakresu jej udzielania możemy uratować życie i zdrowie poszkodowanej osoby lub uchronić ją przed kalectwem. Patrząc przez pryzmat badań naukowych i z perspektywy pracy ratownika medycznego można zaobserwować, że nawet najprostsze działanie na miejscu zdarzenia podjęte przez świadków ma ogromne znaczenie dla dalszych rokowań u poszkodowanego. Jeżeli świadek zdarzenia ma umiejętności i odrobinę pewności siebie, w krótkim czasie podejmuje się udzielenia pomocy poszkodowanemu.

 

Nie bójmy się zatem, że nie posiadamy odpowiedniej wiedzy medycznej. Strach w takich sytuacjach jest naturalny, ale warto wiedzieć, że nie usprawiedliwia nas to przed nieudzieleniem pomocy. Każdy ma obowiązek pomóc osobie potrzebującej, w sytuacji, gdy jej życie jest zagrożone - chyba, że byłoby to zagrożenie również dla naszego życia – wówczas nie musimy pomagać, a jedynie wezwać służby ratunkowe.

 

Dlatego po raz kolejny pracownicy SPZOZ w Bychawie przeprowadzili lekcje z pierwszej pomocy przedmedycznej, podczas których nie tylko mówili na temat czynności, które możemy, a nawet musimy podjąć w przypadku zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia, ale również przeprowadzali ćwiczenia poprawnego ułożenia poszkodowanego w pozycji bezpiecznej, resuscytacji krążeniowo-oddechowej, zachowania się w przypadku zakrztuszenia, opatrzenia ran, czy wynoszenia poszkodowanych ze złamaniami.

W miesiącu kwietniu lekcje z pierwszej pomocy przedmedycznej przeprowadzone zostały dla uczniów szkół w Zaraszowie oraz Pszczelej Woli.

W szkole w Pszczelej Woli zajęcia zostały połączone z  profilaktyką, czyli można było wykonać m.in:

  • spirometrię, czyli zmierzyć objętość i pojemność płuc oraz określić szybkość przepływu znajdującego się w płucach i oskrzelach powietrza przez różne odcinki dróg oddechowych w fazie wdechu i wydechu,
  • analizę poziomu cukru we krwi, czyli przy pomocy glukometru mogli określić średni poziom glukozy we krwi, w celu sprawdzenia poziomu gospodarki węglowodanowej w organizmie,
  • dokonać pomiaru masy ciała i wzrostu wraz z wyliczeniem wskaźnika BMI,
  • wykonać EKG, w celu oceny pracy serca oraz zbadać pulsoksymetrem pomiar saturacji krwi. 

Dziękujemy naszemu teamowi składającemu się z pielęgniarek i ratowników, zwłaszcza Pani Reni, Joli oraz Aurelii.

 

 

Pamiętaj, że podejmując działania możesz komuś uratować życie!!! 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem