Europejski Dzień Mózgu

Wiadomości, Sobota, 18 marca 2023
 Europejski Dzień Mózgu

 

Mózg często określamy „centrum dowodzenia” ludzkiego organizmu – odpowiada za wszelkie bodźce, które docierają do naszego organizmu.

Dzięki niemu widzimy, słyszymy, czujemy, gromadzimy i przetwarzamy informacje.

 

Dzisiaj obchodzimy Europejski Dzień Mózgu. Dlatego przypomnienie o profilaktycznych badaniach układu nerwowego i odpowiedniej diecie, która jest niezwykle ważna, jeśli zależy nam na zachowaniu odpowiedniej sprawności naszego mózgu. Mózg pracuje nawet wtedy, kiedy śpimy, a nieprawidłowa praca mózgu źle wpływa na cały organizm, dlatego warto zadbać o nasz mózg od najwcześniejszych lat. Zmiany zachodzące w organizmie i mózgu są naturalną koleją rzeczy. Pogorszenie sprawności umysłowej jest powszechne i stanowi jedną z najbardziej niepokojących konsekwencji starzenia się. Zaburzenia funkcji poznawczych nie muszą być jednak czymś nieuniknionym.

 

Jak dbać o masz mózg?

Pierwszym ważnym elementem jest aktywność fizyczna. Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne pomagają rozwijać między innymi umysł. Wykazano, że aktywność fizyczna rozwija nowe komórki nerwowe i zwiększa liczbę połączeń między synapsami. Aktywność umysłowa zwiększa przepływ krwi, tlenu i składników odżywczych do mózgu. Wykazano, że stymulacja umysłowa przynosi korzyści w postaci ochronnego i trwałego efektu neurologicznego, jeśli jest stosowany przez zaledwie 3 miesiące w późnym okresie życia (powyżej 60. roku życia). Największy wzrost zdrowia mózgu związany jest z sesjami ćwiczeń trwającymi od 45 do 60 minut.

Pozytywnie na mózg działa kolejny element, czyli sen. Jest ważny dla wielu funkcji mózgu, w tym dla sposobu, w jaki neurony komunikują się ze sobą. Niedobór snu powoduje, że aktywny proces zachodzący w układzie limfatycznym nie ma czasu na wykonanie swojej funkcji. W związku z tym mogą gromadzić się toksyny, czego skutki będą widoczne w zdolnościach poznawczych, zachowaniu i ocenie sytuacji. Ogólnie przyjmuje się, że osoby, które wysypiają się w „odpowiedniej ilości”, budzą się wypoczęte i osiągają dobre wyniki w ciągu dnia.

Jaka jest więc ta odpowiednia ilość snu? Niestety, jednoznaczna odpowiedź nie istnieje, ponieważ oprócz ilości snu należy wziąć pod uwagę jego inne ważne cechy, takie jakość snu i czas jego trwania (pora zasypiania i budzenia się).

Dla rekomendacji zdrowotnych przyjmuje się jednak, że osoby dorosłe powinny spać 7 lub więcej godzin w ciągu nocy. Ważną rolę odgrywa także rozwój intelektualny. Dlatego zaleca się trenowanie swojego mózgu. Trening umysłu i wykonywanie zadań pamięciowych powinny stać się codziennym elementem dnia każdego, zwłaszcza seniora.

 

Przypominamy, że SP ZOZ w Bychawie prowadzi akcje „Krzyżówka dla seniora”.

Akcja dedykowana jest pacjentom Przychodni Rejonowej w Bychawie oraz Gminnym Ośrodkom Zdrowia w wieku od 60 roku życia. Wśród uczestników akcji  losowana jest nagroda.

Bibliografia:

  1. Eugene A. R. , Masiak J., The Neuroprotective Aspects of Sleep, 2019. 
  2. https://biomed.org.pl/europejski-dzien-mozgu-2022
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem