Światowy Dzień Nerek

Wiadomości, Czwartek, 9 marca 2023
Światowy Dzień Nerek

 

Dzisiaj obchodzimy światowy dzień nerek.

Świadomość społeczna o chorobach nerek jest bardzo niska. A choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób w każdym wieku. Aktualnie na problemy z nerkami cierpi ok 500 mln osób na całym świecie. Światowy Dzień Nerek jest zatem okazją do upowszechnienia wiedzy dotyczącej roli tak ważnego narządu wewnętrznego oraz zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych.

 

Dlaczego tak ważne są nerki?

Nerki to organ spełniający wiele funkcji, a najważniejsze z nich to:

• usuwanie zbędnych lub też szkodliwych substancji z organizmu Przez 24h na dobę nerki filtrują krew, aby usunąć z niej toksyny, nadmiar soli, mocznik i wszelkie zbędne produkty przemiany materii. Jednocześnie w nerkach zachodzi proces resorpcji, w wyniku którego substancje wartościowe dla organizmu są w nim zatrzymywane,

• regulowanie poziomu płynów ustrojowych w organizmie W zależności od ilości płynów w organizmie nerki zatrzymują je lub też zwiększają ich wydalanie wraz z moczem,

• wspomagają regulowanie wartości ciśnienia tętniczego krwi,

• wspomagają regulowanie ilości czerwonych krwinek we krwi,

• mogą wpływać na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie – nerki są jednym z głównych narządów, które mogą regulować pH, poprzez wydalanie odpowiednich ilości związków zasadowych oraz odtwarzanie zużytych związków zasadowych.

 

Obecnie do chorób nerek należą m.in. ostre uszkodzenie nerki, przewlekła choroba nerek (PChN), śródmiąższowe zapalenie nerek, kamica nerkowa, nowotwór nerek i wiele innych. Ze względu na brak objawów na szczególną uwagę zasługuje przewlekła choroba nerek zwana „niemą chorobą”, która w konsekwencji prowadzi do niewydolności nerek.

Przewlekła choroba nerek jest długotrwałym schorzeniem, w którym nerki nie pracują tak dobrze, jak powinny. Oznacza to, że nerki są uszkodzone i nie są w stanie filtrować krwi do tego stopnia co zdrowe nerki. PChN jest częstym zaburzeniem, co wynika z dużego rozpowszechnienia głównych jej przyczyn, przede wszystkim cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i miażdżycy.

Najskuteczniejszym sposobem wykrycia problemów z nerkami jest podstawowe badanie profilaktyczne – ogólne badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.

 

Podstawową zasadą dbania o nerki jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Woda poprawia i ułatwia pracę nerek. Równie ważna dla kondycji i zdrowia naszych nerek jest odpowiednia dieta i rezygnacja z nadmiaru soli, której dzienne spożycie nie powinno przekraczać 5 g tj. jedna płaska łyżeczka. W naszej diecie powinno natomiast znajdować się dużo owoców i warzyw. W profilaktyce chorób nerek niebagatelne znaczenie mają również badania kontrolne, które niezależnie od stanu zdrowia, warto wykonywać przynajmniej raz w roku. W razie otrzymania nieprawidłowych wyników warto zdecydować się na USG nerek i jamy brzusznej.

 

Szczególną uwagę należy zwrócić na działania profilaktyczne, podnoszenie poziomu świadomości oraz wykonywanie badań pomagających wykryć choroby nerek na ich wczesnym etapie.

Szczególną uwagę zwracają na konieczność systematycznego badania przesiewowego wszystkich pacjentów z cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym.

 

Złote zasady dbania o zdrowe nerki Profilaktykę chorób nerek można wprowadzić w każdym wieku. Najlepiej robić to przez całe życie. Specjaliści opracowali 8 Złotych Zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na różne schorzenia nerek.

 

1 - Bądź w formie, bądź aktywny!

Dzięki temu utrzymasz prawidłową masę ciała, obniżysz ciśnienie krwi i zmniejszysz ryzyko przewlekłej choroby nerek.

 

2 - Dbaj o zdrową dietę

Zdrowa dieta pomaga utrzymać idealną masę ciała, obniża ciśnienie krwi, zapobiega cukrzycy i chorobom serca, a także innym schorzeniom przyczyniającym się do chorób nerek. Ogranicz spożycie soli. Zalecane dzienne spożycie sodu wynosi 5-6 gramów soli – około jednej łyżeczki. Limit ten obejmuje sól już zawartą w żywności. Aby zmniejszyć spożycie soli, spróbuj ograniczyć ilość żywności przetworzonej i restauracyjnej. Nie dodawaj soli do żywności. Łatwiej kontrolować spożycie soli, jeśli samodzielnie przygotujesz jedzenie ze świeżych składników.

 

3 - Kontroluj poziom cukru we krwi

Co druga osoba chora na cukrzycę nie wie o swojej chorobie. Dlatego trzeba sprawdzać poziom cukru we krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. To szczególnie ważne dla osób zbliżających się do wieku średniego oraz starszych. U połowy osób z cukrzycą rozwijają się choroby nerek. Jednak dzięki odpowiedniej kontroli możesz tego uniknąć. Regularnie sprawdzaj czynność nerek za pomocą badania krwi i moczu.

 

4 - Sprawdzaj ciśnienie krwi

Około połowa osób z nadciśnieniem nie wie, że choruje na nadciśnienie. Dlatego tak ważne jest sprawdzanie ciśnienia krwi w ramach ogólnej kontroli ciała. To szczególnie ważne dla osób w średnim i starszym wieku. Wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić nerki. Prawdopodobieństwo choroby wzrasta, jeśli nadciśnienie łączy się z innymi czynnikami, m.in. cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu i chorobami sercowo-naczyniowymi. Ryzyko można istotnie zmniejszyć dzięki dobrej kontroli ciśnienia krwi. Prawidłowe ciśnienie krwi u osób dorosłych wynosi 120/80. Nadciśnienie rozpoznaje się, jeśli mierzone w dwóch różnych dniach odczyty skurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥140 mmHg i / lub odczyty rozkurczowego ciśnienia krwi w oba dni wynoszą ≥90 mmHg (WHO). Jeśli ciśnienie krwi stale utrzymuje się powyżej normy (szczególnie, jeśli jesteś młodą osobą), zgłoś się do lekarza. Specjalista oceni ryzyko dalszego rozwoju choroby, potrzebę modyfikacji stylu życia, a w razie potrzeby przepisze odpowiednie leki.

 

5 - Pij odpowiednią ilość płynów

Poziom spożycia płynów powinien być ustalany indywidualne, w zależności od wielu czynników – klimatu, wykonywanych ćwiczeń, warunków zdrowotnych, ciąży, karmienia piersią itp. Standardowym zaleceniem jest wypijanie 8 szklanek (2 litrów) wody dziennie dla zdrowej osoby przebywającej w komfortowych warunkach klimatycznych.

 

6 - Nie pal

Palenie tytoniu spowalnia przepływ krwi przez nerki. W rezultacie zmniejsza się zdolność tych narządów do prawidłowego funkcjonowania. Palenie zwiększa ryzyko raka nerki o 50%.

 

7 - Nie stosuj regularnie dostępnych bez recepty leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych

Typowe leki, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) / przeciwbólowe (np. ibuprofen) mogą zaszkodzić nerkom, jeśli są przyjmowane regularnie. Jeśli zmagasz się z chorobą nerek lub obniżoną czynnością nerek, przyjęcie zaledwie kilku dawek może im zaszkodzić. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

 

8 - Zbadaj czynność nerek

Jeśli jesteś w grupie „wysokiego ryzyka” tj. masz cukrzycę, nadciśnienie, jesteś otyły albo w Twojej rodzinie występowały choroby nerek wykonaj badanie moczu oraz pomiar poziomu kreatyniny z krwi.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem