Poradnia Diabetologiczna

Wiadomości, Poniedziałek, 28 listopada 2022
Poradnia Diabetologiczna

 

Diabetolog specjalizuje się w chorobach związanych z nieprawidłowym wydzielaniem lub działaniem insuliny – hormonu powstającego w trzustce (produkują go komórki β w wyspach Langerhansa), który reguluje stężenie glukozy we krwi. Zwiększone stężenie glukozy we krwi oznacza hiperglikemię (potocznie „przecukrzenie”, „wysoki cukier”). Utrzymująca się hiperglikemia może być objawem cukrzycy.

 

W przebiegu cukrzycy, mogą wystąpić również zaburzenia metabolizmu tłuszczów i białek, które prowadzą do hiperlipidemii i hiperaminoacydemii, czyli zwiększonego stężenia tłuszczów i aminokwasów we krwi.

Zakres działań diabetologa można podzielić na trzy grupy:

• profilaktykę,

• leczenie cukrzycy i innych towarzyszących jej zaburzeń metabolicznych,

• leczenie powikłań (najczęściej u pacjentów z niezdiagnozowaną, nieleczoną cukrzycą lub po wielu latach choroby).

 

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną. Liczba chorych cały czas rośnie. Według danych WHO w 1980 roku chorowało na cukrzycę 108 mln ludzi, w 2022 – 486 mln. Szacuje się, że w 2040 będzie 642 mln chorych.

W Polsce chorują na cukrzycę 3 mln osób. U 90% z nich zdiagnozowano cukrzycę typu 2.

Za główne przyczyny szybkiego wzrostu liczby chorych na cukrzycę, szczególnie typu 2, uznaje się otyłość i brak aktywności fizycznej. Objawy cukrzycy są zróżnicowane i zależą od jej typu, przebiegu i leczenia. Nierzadko cukrzyca przebiega bezobjawowo i wykrywa się ją przypadkowo podczas badań przesiewowych, np. w badaniu stężenia glukozy we krwi.

 

W cukrzycy, częściej typu 1, mogą występować:

• wielomocz, wzmożone pragnienie, utrata masy ciała,

• cechy odwodnienia (suchość i zmniejszenie elastyczności skóry, suchość błon śluzowych),

• kwasica i śpiączka ketonowa (objaw ten świadczy o nagłym początku cukrzycy, występuje głównie u dzieci i młodzieży).

 

Cukrzyca typu 2 częściej niż cukrzyca typu 1 nie wywołuje żadnych widocznych objawów, jednak w miarę upływu czasu prowadzić może do rozwoju powikłań, które bywają pierwszym sygnałem choroby. Inne objawy mogące sugerować konieczność zbadania stężenia glukozy we krwi to:

• osłabienie i senność,

• apatia,

• pogorszenie gojenia się ran,

• zakażenia skórne.

 

Na wizytę u diabetologa refundowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia potrzebne jest skierowanie. Może je wystawić lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej lub inny lekarz udzielający świadczeń w ramach umowy z NFZ.

 

Więcej na temat naszej Poradni Diabetologicznej mogą Państwo uzyskać w Rejestracji osobiście lub dzwoniąc pod nr telefonu 81 566 94 70 lub 81 566 94 71.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem