Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

Wiadomości, Poniedziałek, 14 listopada 2022
Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy

 

Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga. Dzięki insulinie z choroby nieuleczalnej i prowadzącej do śmierci - cukrzyca stała się chorobą przewlekłą.

 

Cukrzyca to przewlekła choroba związana z zaburzeniami w produkcji insuliny-hormonu wytwarzanego przez trzustkę. Hormon ten jest nam niezbędny do przenoszenia glukozy z krwi do komórek organizmu gdzie przetwarzana jest w energię. Jeśli nie wykorzystamy glukozy w postaci energii zostanie zamieniona i odłożona w postaci tkanki tłuszczowej w różnych okolicach naszego ciała i narządach wewnętrznych. Gdy insulina działa nieprawidłowo lub jej brakuje poziom glukozy we krwi wzrasta. Wysoki poziom glukozy we krwi zwany hiperglikemią może doprowadzić do uszkodzeń organów wewnętrznych a w konsekwencji do groźnych dla naszego zdrowia i życia powikłań.

Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest główną przyczyną ślepoty, niewydolności nerek, zawałów serca, udaru mózgu i amputacji kończyn dolnych. Przez długi czas może nie zostać zdiagnozowana, co prowadzi do zbyt późnego rozpoczęcia leczenia. Według danych WHO ponad 440 milionów ludzi na całym świecie choruje na cukrzycę, szczególnie w krajach o niskim i średnim dochodzie, a 1,6 miliona zgonów rocznie jest bezpośrednio przypisywanych cukrzycy. Zarówno liczba przypadków, jak i częstość występowania cukrzycy stale wzrastały w ciągu ostatnich kilku dekad.

 

Cukrzyca typu 1 (wcześniej znana jako insulinozależna, młodzieńcza lub dziecięca) charakteryzuje się niewystarczającą produkcją insuliny przez trzustkę. W związku z tym wymaga jej codziennego podawania. Do głównych objawów cukrzycy typu 1 możemy zaliczyć: nadmierne wydalanie moczu, zwiększone pragnienie, ciągły głód, utratę masy ciała, zaburzenia widzenia, zmęczenie.

 

Cukrzyca typu 2 (dawniej nazywana insulinoniezależną) wynika z nieefektywnego stosowania insuliny przez organizm. Ponad 95% osób z cukrzycą ma cukrzycę typu 2. Ten typ cukrzycy jest w dużej mierze wynikiem nadwagi i braku aktywności fizycznej. Objawy mogą być podobne do objawów cukrzycy typu 1, ale często są mniej wyraźne. W rezultacie chorobę można zdiagnozować kilka lat po wystąpieniu powikłań. Do niedawna ten typ cukrzycy był obserwowany tylko u dorosłych, ale obecnie coraz częściej występuje również u dzieci.

 

Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza – im dłużej osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym gorsze mogą być jej rokowania. Wczesną diagnozę można postawić poprzez regularne badanie stężenia glukozy we krwi, które może zlecić lekarz rodzinny (POZ).

 

Leczenie cukrzycy obejmuje stosowanie odpowiedniej diety i aktywność fizyczną, obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz redukcję innych znanych czynników ryzyka wpływających na uszkodzenie naczyń krwionośnnych np. palenie tytoniu.

Wykazano, że zmiany nawyków związanych ze stylem życia są skuteczne w zapobieganiu lub opóźnianiu wystąpienia cukrzycy typu 2. Aby zapobiec cukrzycy typu 2 i jej powikłaniom, należy:

• osiągnąć i utrzymać należną masę ciała;

• być aktywnym fizycznie – wykonuj co najmniej 30 minut regularnej aktywności o umiarkowanej intensywności przez większość dni tygodnia. Większa aktywność jest wymagana do redukcji masy ciała;

• stosować racjonalną i zbilansowaną dietę - unikać cukrów prostych i tłuszczów nasyconych, spożywania nadmiernej liczby posiłków, pamiętać o stałych porach posiłków, uwzględniać większą ilość warzyw i owoców w diecie;

• zaprzestać palenia tytoniu – palenie zwiększa ryzyko cukrzycy i chorób układu krążenia.

 

Zachęcamy Państwa do wykonania profilaktycznego badania poziomu glikemii (cukru) we krwi - nasza Pani Dietetyki przyjmuje w każdy czwartek od godz. 10:00 do 12:00, natomiast od tego miesiąca ruszamy z otwarciem Poradni Diabetologicznej. 

Należy pamiętać, że cukrzycę wywołują nie tylko skłonności genetyczne, ale również brak ruchu, nadwaga, zła dieta oraz nieregularne spożywanie posiłków. Konsultacja diabetologiczne, zmiana trybu życia może zapobiec lub opóźnić rozwój choroby.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem