Światowy Dzień Osteoporozy

Wiadomości, Czwartek, 20 października 2022
Światowy Dzień Osteoporozy

 

Głównym celem Światowego Dnia Osteoporozy jest zwrócenie uwagi na rosnąca liczbę osób borykających się z tą chorobą.

Osteoporoza zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Początkowo związana przede wszystkim ze starzejącym się organizmem, obecnie diagnozowana u coraz młodszego społeczeństwa.

Osteoporoza to choroba, która powoduje, że kości stają się słabe i kruche, co w rezultacie zwiększa ryzyko złamań. Jest nazywana często „cichym złodziejem kości” ponieważ długo nie daje żadnych widocznych dolegliwości. Co trzecia kobieta i co piąty mężczyzna na świecie w wieku 50 lat i więcej dozna złamania spowodowanego osteoporozą.

Do czynników sprzyjających rozwojowi osteoporozy można zaliczyć m.in. brak aktywności fizycznej, nadwagę, otyłość, nieodpowiednią dietę, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, niedobór składników mineralnych i witamin.

Choroba ta polega na zmniejszeniu gęstości kości, wskutek czego częściej dochodzi do ich złamań. Objawami choroby mogą być np. pojawiające się bóle po uprawianiu aktywności fizycznej. Innym symptomem jest wystąpienie złamania mimo drobnego urazu.

W celu wykrycia osteoporozy należy udać się na densytometrię. Jest to badanie, które polega na sprawdzeniu gęstości kości. Warto je wykonać, aby w razie pojawienia się choroby szybko zacząć leczenie i nie dopuścić do złamań. Badanie to jest bezbolesne.

Należy pamiętać także o dostarczeniu swojemu organizmowi codziennej dawki witaminy D. Szczególnie zalecana jest suplementacja od października do kwietnia. Aby uchronić się przed Osteoporozą trzeba również wprowadzić do diety produkty zawierające wapń oraz białko, a także zwiększyć aktywność fizyczną. Witamina D dostarczana jest naszemu organizmowi poprzez słońce, dlatego warto codziennie poświęci czas na spacer. Ważne jest również wyeliminowanie używek, które mają negatywny wpływ na nasze kości.

 

Oto 5 kroków do zdrowych kości i przyszłości bez złamań:

• ĆWICZENIE – ćwicz regularnie. Najlepsze są ćwiczenia obciążające, wzmacniające mięśnie i utrzymujące równowagę.

• ODŻYWIANIE – upewnij się, że Twoja dieta jest bogata w zdrowe dla kości składniki odżywcze - wapń, witamina D i białko. Bezpieczna ekspozycja na słońce pomoże Ci uzyskać wystarczającą ilość witaminy D.

• STYL ŻYCIA – unikaj negatywnych nawyków związanych ze stylem życia. Utrzymuj odpowiednią masę ciała, unikaj palenia tytoniu i nadmiernego spożywania alkoholu.

• CZYNNIKI RYZYKA – dowiedz się czy masz czynniki ryzyka. Zwróć na to uwagę lekarza zwłaszcza jeśli miałeś złamanie, w Twojej rodzinie ktoś chorował na osteoporozę lub bierzesz leki, które wpływają na zdrowie kości.

• TESTOWANIE I LECZENIE – w razie potrzeby przetestuj i poddaj się leczeniu. Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka, prawdopodobnie będziesz potrzebować leków i zmiany stylu życia, aby chronić się przed złamaniami.

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem