Światowy Dzień Onkologii

Wiadomości, Wtorek, 4 października 2022
Światowy Dzień Onkologii

 

Nowotwory pozostają niezmiennie poważnym wyzwaniem zdrowotnym, zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów, w 2021 roku w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało ponad 171 tys. osób, a więcej niż 100 tys. zmarło z tej przyczyny. Nowotwory złośliwe są drugą przyczyną zgonów – w 2021 roku spowodowały 25,7% zgonów mężczyzn oraz 23,2% wśród kobiet.

 

Liczba chorych na raka systematycznie rośnie. Stres, pośpiech, otyłość, wysoko przetworzona żywność i ogólnie niezdrowa dieta, a także brak ruchu to tylko mała część czynników, które zdaniem specjalistów mogą być przyczyną coraz większej liczby nowych przypadków.

Najczęstszymi nowotworami wśród mężczyzn są: rak gruczołu krokowego (prostaty), rak płuca oraz jelita grubego. Wśród kobiet: rak piersi, rak płuca i rak jelita grubego.

Zarówno w populacji mężczyzn, jak i kobiet, pierwszą przyczyną zgonów nowotworowych jest rak płuca, co związane jest głównie z paleniem papierosów.

 

Dlaczego profilaktyka jest tak istotna?

 

Badania naukowe dowodzą, że nawet ponad 90% wszystkich nowotworów złośliwych związanych jest z naszym indywidualnym stylem życia i czynnikami zewnętrznymi, które możemy modyfikować lub eliminować. Ważnym aspektem jest tu narażenie na dym tytoniowy, spożywanie alkoholu, ale również m.in. nasza aktywność fizyczna, prawidłowa masa ciała, zdrowa dieta. Warto, aby regularność badań profilaktycznych stała się naszym nawykiem.

Badania profilaktyczne nie mają wykryć choroby, a ją wyprzedzić, dlatego tak ważna jest ich regularność. Kluczowe jest również samodzielne badanie, m.in. piersi czy jąder. Ta krótka czynność zajmuje jedynie kilka minut, a pozwoli na wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian. Ważną rolę ogrywa propagowana przez SPZOZ "Profilaktyka 40+". 

Wśród badań, o których należy szczególnie pamiętać są:

• mammografia, czyli badanie piersi kobiet w wieku od 50 do 69 lat

• cytologia szyjki macicy (zaleca się wykonywać ją co dwa lata, jeżeli poprzednie wyniki były prawidłowe)

• badanie kontrolne prostaty (badanie poziomu PSA zaleca się wykonywać mężczyznom po 40 roku życia, nie rzadziej niż raz na dwa lata)

• USG jąder

• badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego (na obecność krwi utajonej, kolonoskopia).

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem