Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Wiadomości, Poniedziałek, 1 sierpnia 2022
Tydzień Promocji Karmienia Piersią

 

Światowy Tydzień Karmienia Piersią został zainicjowany w 1990 roku przez międzynarodową organizację Word Alliance Breastfeeding Action (WABA), obecnie obchodzony jest  w ponad 120 krajach, w tym m.in. w Polsce.

Głównym założeniem inicjatywy jest promowanie karmienia wyłącznie mlekiem matki przez pierwsze pół roku życia dziecka w celu zapewnienia jego prawidłowego rozwoju.

Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, słowem – wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu. Optymalnym momentem całkowitego odstawienia dziecka od piersi jest drugi rok życia, jednak po pierwszym półroczu należy zacząć wprowadzać do diety maleństwa inne produkty. Co ciekawe, na karmieniu skorzystać mogą również matki. Zapewnienie pokarmu dziecku przez cały dzień to utrata około 500 kalorii, co pomaga kobietom po ciąży zrzucić nadmiar kilogramów i przyspieszyć powrót do formy fizycznej.

Pamiętajmy, że kobieta ma w dyspozycji perfekcyjny mechanizm zapewniający rosnącemu dziecku tyle pokarmu, ile potrzebuje. Co najważniejsze jest to pokarm idealny – zarówno ze względów zdrowotnych, jak i ekonomicznych. W Światowym Tygodniu Karmienia Piersią propagowane jest to, co zostało stworzone przez samą naturę i jest doskonałe – sposób na niezastąpioną więź matki i dziecka, skarb, z którego warto korzystać jak najdłużej.

Karmienie piersią to niebagatelne i odpowiedzialne zadanie. Organizm kobiety powinien być do niego odpowiednio przygotowany – odżywiony i nawodniony. Dzięki temu naturalne wykorzystanie w procesie laktacji witamin i minerałów oraz wody nie wpłynie negatywnie na organizm matki, a dziecku zapewni wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju. Urozmaicone, regularne i lekkostrawne posiłki, około 2 litrów niegazowanych i niesłodzonych napojów dziennie to nie tylko sprawdzone sposoby codziennego dbania o prawidłowy przebieg ciąży, ale i nawyki warte kontynuacji w czasie karmienia piersią.

 

Zalety karmienia piersią dla dziecka

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko m.in.:

  • rozwoju otyłości u dziecka (każdy miesiąc o 4%),
  • wystąpienia cukrzycy o około 1/3,
  • infekcji u dziecka – głównie układu pokarmowego, oddechowego i moczowego, a także zapalenia ucha i innych ogólnych zakażeń,
  • wystąpienia martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju posocznicy (SEPSA) u dzieci urodzonych przedwcześnie,
  • rozwoju wielu chorób przewlekłych i niezakaźnych takich jak nadwaga i otyłość, cukrzyca, alergia, astma, nadciśnienie,
  • rozwoju niektórych nowotworów;
  • nagłej śmierci łóżeczkowej;
  • hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanego z nim stresu.

Podczas karmienia piersią dziecko ćwiczy mięśnie twarzy i jamy ustnej, co pozytywnie wpływa na rozwój mowy. Karmienie piersią pomaga także nawiązać więź między matką i dzieckiem.

 

Zalety karmienia piersią dla matki

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko:

  • zachorowania kobiety na raka sutka oraz raka jajników,
  • rozwoju osteoporozy w starszym wieku,
  • krwotoku poporodowego i niedokrwistości z powodu niedoboru żelaza.

 

Karmienie piersią to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zapewnić dziecku. Zdarza się, że karmienie zajmuje bardzo dużo czasu, a maluszek złości się i się nie najada. Nie oznacza to rezygnację z karmienia piersią. Możliwe, że błąd tkwi w technice. Właściwa technika przystawiania i odpowiednia pozycja to klucz do efektywnego karmienia piersią. Poniżej przedstawimy Ci jak karmić piersią, by dziecko było najedzone i spokojne.

 

Jak przystawiać dziecko do piersi

  1. Zapewnij sobie i dziecku wygodną pozycję. Przydatne mogą być podłokietniki, podnóżek oraz podparcie pod plecy.
  2. Ustaw główkę dziecka w niewielkim odchyleniu, tak aby nosek znajdował się naprzeciwko brodawki, a bródka przylegała do piersi.
  3. Muskaj brodawką okolice ust dziecka po to, aby wzbudzić odruch szukania, czyli szerokie otwarcie ust.
  4. Gdy buzia dziecka jest szeroko otwarta, skieruj brodawkę ku podniebieniu, delikatnie naciskając na pierś.
  5. Delikatnie nakieruj buzię dziecka na pierś. Usta dziecka powinny szczelnie obejmować brodawkę wraz z otoczką. Nie popychaj, ani nie ściskaj główki dziecka.
  6. Dziecko nie powinno cmokać, siorbać, ani odrywać główki podczas karmienia.
  7. Dziecko powinno na tyle mocno ssać, by brodawka nie wysuwała mu się z buźki.

 

Pozycje do karmienia

 

  • Pozycja klasyczna

W tej pozycji mama siedzi, a dziecko jest trzymane na jej rękach bokiem. Specjalna poduszka do karmienia może tu bardzo pomóc, gdyż odbierze nam ciężar dziecka z rąk. Powinnaś siedzieć wyprostowana w fotelu lub na krześle z oparciem. Nie pochylaj się i nie skręcaj tułowia. Ułóż maleństwo na boku, twarzą skieruj je do piersi. Główkę dziecka oprzyj w swoim zgięciu łokciowym, a przedramieniem podtrzymuj jego plecki. Główka dziecka nie może odchylać się do tyłu oraz powinna być nieco wyżej niż pupka. Dziecko powinno mieć proste plecki. Sprawdź czy ucho, ramię i biodro dziecka znajdują się w jednej linii. Jeśli tak to pozycja dziecka jest właściwa.

 

  • Pozycja spod pachy

Ułóż niemowlę bokiem na poduszce, a jego buzię skieruj do brodawki sutkowej. Nóżki dziecka znajdują się pod twoją pachą. Dziecko ssie pokarm z piersi, po stronie ręki trzymającej. Możesz je przez cały czas karmienia podtrzymywać za główkę i podpierać jego plecki, by nie odrywało się od piersi. Zachowaj wyprostowaną pozycję, nie pochylaj się ani nie skręcaj tułowia.

Jest to pozycja szczególnie pomocna dla dzieci słabo ssących, z obniżonym napięciem mięśniowym oraz dla wcześniaków. Zaleca się ją również mamom z dużym biustem, a także w przypadku płaskich lub wklęsłych brodawek. Może być pomocna w przy zastojach pokarmu, jak i podczas zapalenia piersi, gdy ogniska zapalne znajdują się w bocznych segmentach piersi. Jest to dobra pozycja do karmienia piersią bliźniąt. Wtedy jedno dziecko ssie spod jednej pachy, a drugie spod drugiej.

 

  • Pozycja w leżeniu na boku

W tej pozycji i mama i dziecko leżą na łóżku. Mama leży na boku (możesz podpierać głowę o rękę lub wygodnie ułożyć ją na poduszce). Natomiast dziecko leży na pleckach z główką skierowaną w stronę dolnej piersi matki lub na boczku. Jeśli maluch się odrywa od piersi, obejmij je ręką i przytul do piersi. Możesz podłożyć poduszkę pod plecki dziecka.

To najczęstsza pozycja do karmienia piersią noworodka. Jest szczególnie wygodna dla kobiet po cesarskim cięciu, kiedy noszenie dziecka nie jest wskazane. Leżenie na boku jest zalecane do karmienia nocnego.

 

  • Pozycja w leżeniu na plecach 

Mama leży na plecach na wysokiej poduszce, natomiast maluszek leży na przodem na jej brzuchu. Jeśli jest mu niewygodnie możemy dziecko przesunąć lekko bokiem w kierunku piersi z której ssie. Podtrzymuj dziecko swoim przedramieniem, tak aby jego główka nie odchylała się do tyłu. Zwróć uwagę czy nosek dziecka nie jest dociśnięty do piersi, co mogłoby utrudnić oddychanie. Dla swojej wygodny możesz podłożyć poduszkę pod ramię.

Jest to bardzo przydatna pozycja dla kobiet po cesarskim cięciu. Możesz ją stosować podczas karmienia nocnego. Pozycja leżąca do karmienia piersią jest zalecana dla niemowląt z kolkami, które bardzo szybko ssą i połykają powietrze. Można ją zastosować u dzieci, które odrzucają pierś, gdyż pozycja ta wzmaga naturalne odruchy, dzięki czemu malec możne znów polubić ten sposób karmienia.

 

 

 

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem