15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez telefonu komórkowego

Wiadomości, Piątek, 15 lipca 2022
15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez telefonu komórkowego

 

Wiele mówi się o uzależnieniu od smartfona i internetu, które dotyka nas wszystkich, ale coraz częściej młodsze pokolenie.

Zjawiska te mają swoje fachowe nazwy: fono- i netoholizm. Syndrom nieustannego używania telefonu nie dotyczy rzecz jasna tylko najmłodszych.

Czy trzymasz w ręce telefon czytając to pytanie? Z dużym prawdopodobieństwem Twoja odpowiedź jest twierdząca. Warto być świadomym tego, jak niepokojące są skutki zbyt częstego używania smartfona.

Dzisiejsze Święto ma nam przypominać, że warto odłożyć telefon na bok - i to bynajmniej nie raz w roku.

Można powiedzieć, że powszechność cyfrowych urządzeń mobilnych to dla dzisiejszego świata zarówno błogosławieństwo, jak i przekleństwo. Stała i szybka możliwość kontaktu z dzieckiem - to niezaprzeczalna korzyść płynąca z używania przez nie smartfona. Większość rodziców kierując się właśnie myślą o bezpieczeństwie swojej pociechy kupuje jej telefon komórkowy. Jednak określenia "bezpieczeństwo" i "telefon" już dawno przestały ze sobą rezonować.

Obecnie używanie telefonu wykracza bardzo daleko poza standardową funkcję "stałego kontaktu". Dzisiejsze smartfony, które nierzadko wpadają w ręce najmłodszych dzieci, to istna plejada bodźców, informacji, wiadomości tekstowych, dźwięków i kolorów, które stanowią ogromne zagrożenie oraz pułapkę. Aplikacje internetowe są specjalnie projektowane tak, by jak najtrudniej było się od nich oderwać.

 

 

 

O fonoholizmie mówi się zarówno w kontekście dzieci, jak i dorosłych. Nieustanne sięganie po telefon, gdy tylko przyjdzie powiadomienie, gdy nudzimy się, lub gdy czujemy się niezręcznie w towarzystwie - to w obecnych czasach niemal plaga. Korzystamy z telefonu podczas rozmowy z bliską osobą, podczas jazdy samochodem, a nawet w czasie kąpieli. 

Jednak musimy być świadomi, że częste, nieuważne sprawdzanie telefonu oraz bycie always on ma bardzo negatywne skutki dla naszej psychiki i zdrowia. Problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, brak uważności w życiu codziennym, a efekcie nieszczęśliwe wypadki, czy brak relacji z najbliższymi  - to tylko niektóre konsekwencje nadużywania telefonu.

 

 

A jeśli chodzi o najmłodszych....

W dłuższej perspektywie czasu, dziecko które zbyt często korzysta ze smartfona może mieć problemy natury społecznej, somatycznej i psychicznej. Nadużywanie telefonu powoduje m.in. ogromne problemy z koncentracją u dziecka oraz ogranicza zdolności poznawcze, powodując m.in. trudności z rozpoznawaniem emocji. Dziecko, które przyzwyczajone jest do pisania i używania emojis, może później mieć kłopot z ocenianiem faktycznych emocji żywej osoby. Do tego dochodzą późniejsze problemy ze stworzeniem głębokich relacji, problemy związane z akceptacją siebie i ciągłym porównywaniem się do osób z internetu. Wszystko to powoduje, że coraz młodsze dzieci zmagają się depresją i mają problemy z odnalezieniem się w realnym świecie.

Najważniejsze jest, by jak najwcześniej wprowadzić w życie jasne zasady dotyczące tego, kiedy dziecko może korzystać z telefonu, a kiedy nie. Zdecydowanie czas posiłków powinien być czasem wolnym od telefonu komórkowego - również dla rodziców, dziadków czy znajomych. Wspólne posiłki bardzo sprzyjają nawiązywaniu więzi, a uważne jedzenie może pomóc zmniejszyć poziom stresu oraz zredukować ryzyko zaburzeń odżywiania. 

Warto organizować dzieciom jak najwięcej czasu spędzonego z rówieśnikami. Korzystając z wakacji, warto wybrać się z dzieckiem na wycieczkę, nad wodę, w góry lub po prostu na spacer i pozostać off-line przez kilka godzin. Świetnym pomysłem będzie również udanie się  do lasu. Przebywanie w lesie ma zbawienny wpływ na naszą psychikę - a mała ilość bodźców pozwoli zarówno nam, jak i dzieciom wyciszyć się i pozostać tu i teraz. Warto poświęcić ten czas po prostu na rozmowę z dzieckiem - bez spoglądania w telefon i ciągłego bycia na bieżąco z tym, co dzieje się w sieci.

W czasie wolnym od smartfona możemy również zorganizować naszemu dziecku wspólne gry i zabawy w domu. Mogą to być zabawy ruchowe, proste gry planszowe czy karciane. Będą one rozwijały w dziecku wszystkie umiejętności, które są hamowane podczas korzystania ze smartfona. Jeśli natomiast wolimy, żeby dziecko samo zorganizowało swój czas, a przy tym ćwiczyło swoją uważność i umiejętność koncentracji, bardzo pomocne będą inspiracje plastyczne, kolorowanki, łamigłówki.

 

 

 

Warto też podkreślić, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wydała oświadczenie, że fale emitowane przez telefony komórkowe mogą być kancerogenne, tzn. rakotwórcze. Fale te zostały zakwalifikowane przez WHO do grupy 2B — urządzeń, „które mogą być rakotwórcze”. Znajduje się w niej 266 produktów, wśród nich są m.in. spaliny samochodowe, ołów i chloroform.

Dlaczego telefony mogą być szkodliwe?

Wynika to z emisji fal elektromagnetycznych. Powodują one nieznaczny wpływ na wzrost temperatury w naszym ciele. Na ich szkodliwe działanie szczególnie narażony jest mózg. Podczas używania komórek temperatura mózgu może wzrosnąć o kilka dziesiątych stopni Celsjusza – od 0,1 do 0,3.

Biorąc pod uwagę sposób korzystania z telefonu komórkowego najbardziej zagrożona jest głowa. W badaniach z użyciem pozytonowej tomografii emisyjnej przeprowadzonych na osobach, podczas rozmowy przez telefon komórkowy wykazano zmniejszenie lokalnego przepływu krwi w ludzkim mózgu, co może powodować zmiany aktywności neuronalnej. Oczywiście najsilniejsze oddziaływania są zlokalizowane blisko anteny telefonu, czyli w płacie skroniowym, co może spowodować niedotlenienie tego obszaru i w efekcie może przyczynić się do powstania problemów z zapamiętywaniem, rozumieniem mowy i rozpoznawaniem – charakterystycznym dla dyslektyków.

Źródło:

 

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem