Akcja "Dni walki z rakiem"

Wiadomości, Poniedziałek, 13 czerwca 2022
Akcja "Dni walki z rakiem"

 

Dzisiaj w naszej Przychodni Rejonowej w Bychawie odbyły się bezpłatne badania profilaktyczne w ramach akcji DNI WALKI Z RAKIEM - cytologia dla kobiet oraz badanie PSA dla mężczyzn. 

Akcja miała na celu podniesienie świadomości zagrożenia chorobami nowotworowymi, przybliżenie istoty badań profilaktycznych i uświadomienie nam, że rak nie musi być chorobą śmiertelną.

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest rozpoznanie symptomów choroby we wczesnym stadium poprzez wykonywanie badań profilaktycznych, samobadanie, obserwowanie zmian zachodzących w organizmie.

 

Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%. 

Główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy jest przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Jest to wirus, który przenosi się najczęściej drogą płciową. W większości przypadków organizm sam go usuwa, ale czasami dochodzi do zakażenia przetrwałego, które w niektórych przypadkach skutkuje rozwojem dysplazji szyjki macicy. Są to zaburzenia rozwoju komórek nabłonka szyjki macicy, które mogą prowadzić do złośliwej choroby nowotworowej.

Wśród innych czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy wymienia się m.in. palenie papierosów, otyłość, wieloletnie stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, dietę ubogą w warzywa i owoce (niedobór witaminy C, A i karotenoidów), obniżoną odporność (np. po przeszczepieniach narządów albo wskutek zakażenia wirusem HIV) oraz przebyte choroby zapalne przenoszone drogą płciową (chlamydie, rzęsistek pochwowy, wirus opryszczki).

Objawem raka szyjki macicy mogą być nieprawidłowe krwawienia. Powinny skłonić do pilnej wizyty u lekarza, jeśli pojawiają się w okresie pomenopauzalnym, pomiędzy miesiączkami, po stosunku, po badaniu ginekologicznym albo jeśli miesiączki stały się bardziej obfite i trwają dłużej. Rak szyjki macicy może też objawiać się obfitymi, wodnistymi lub krwistymi upławami, często o nieprzyjemnym zapachu oraz bólem w trakcie stosunku płciowego.

 

Rak prostaty (rak stercza, nowotwór gruczołu krokowego) należy do najczęściej wykrywanych wśród mężczyzn chorób nowotworowych, powodujących, tuż po raku płuc, największą liczbę zgonów mężczyzn w Polsce. Rak prostaty najczęściej dotyka mężczyzn w wieku powyżej 60 roku życia (87% zachorowań), a ponad 50% zachorowań przypada po 70 roku życia. Leczenie często opiera się na leczeniu chirurgicznym podczas, którego dochodzi do usunięcia prostaty (gruczołu krokowego), zabieg ten nazywamy prostatektomią. Objawy rozwoju raka prostaty:

  • krew w moczu lub nawet w spermie,
  • trudności w oddawaniu moczu,
  • ból w okolicy lędźwiowej,
  • problemy z erekcją,
  • osłabiony i przerywany strumień moczu. 

W takiej sytuacji konieczna jest przeprowadzenie badań diagnostycznych i konsultacja z lekarzem urologiem.

 

Nasza akcja odbyła się przy współpracy z Laboratorium ALAB. W organizacji wzięły również udział Pani Marta Gontarz reprezentująca firmę Bayer oraz Pani Kinga Pasternak reprezentująca firmę Solinea. Dziękujemy !!!   

 

Przypominamy, że nasza akcja DNI WALKI Z RAKIEM zostanie powtórzona 24 czerwca 2022r. w godz. od 13:30 do 18:00 w Przychodni Rejonowej w Bychawie - GORĄCO ZAPRASZAMY DO PROFILAKTYKI !!!

Szczegóły i wszystkie informacje dotyczące akcji otrzymają Państwo pod nr telefonu 81 566-94-70 lub 81 566-96-71.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej
Rozumiem